اولین قدم دنیای وب: انتخاب نام دامنه مناسب

اولین قدم دنیای وب: انتخاب نام دامنه مناسب

اولین قدم دنیای وب: انتخاب نام دامنه مناسب

اولین قدم دنیای وب: انتخاب نام دامنه مناسب

اگر می‌خواهید فعالیت شما در اینترنت به خوبی انجام شود و به موفقیت برسید، اولین کاری که لازم است انجام دهید، انتخاب دامنه مناسب برای سایت می‌باشد.

به عبارتی دیگر، می‌توان گفت خشت اول برای ساختن یک سایت جدید، انتخاب دامنه مناسب است.

اگر این مرحله را به خوبی بگذرانید، می‌توانید مطمئن باشید، سایت شما به خوبی رشد خواهد کرد و به جایگاه خوبی در گوگل خواهد رسید.

برای انتخاب دامنه مناسب، اول شما را با مفهموم دامنه آشنا می‌کنیم:

دامنه در لغت به معنی گستره می‌باشد و نام اختصاصی است که هر سایت برای تمایز و در دسترس بودن نسبت به سایر وب‌سایت‌ها، به خود می‌گیرد مانند Google.com.

هر کسب‌وکاری برای طراحی وب‌سایت خود به یک نام دامنه نیاز دارد.

هر دامنه از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند و به قسمت اول ماهیت آدرس (www)، قسمت دوم نام دامنه (Domain Name)، قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می‌گویند.

نام دامنه همان نام سایت است (مانند armanic.com) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود (مانند Org). گاهی در مورد دامنه‌های جهانی این ترتیب معکوس می‌شود، یعنی سی تی ال دی قبل از جی تی ال تی می‌آید، مانند ru.com که برای روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب دامنه مناسب

متاًسفانه برخی از افراد بعد از راه‌اندازی سایت و گذشت زمان زیادی از فعالیت بر روی سایت، متوجه می‌شوند که نام دامنه آنها مناسب کسب‌وکارشان نیست و حال دیگر کار از کار گذشته و نمی‌توانند نام دامنه را تغییر دهند.

البته در بعضی موارد یک راه برگشت وجود دارد، اما به چه قیمتی؟

در برخی موارد فعالیت‌های زیادی روی سایت انجام شده که انجام آنها از اول کار دشواری می‌باشد، پس بهتر است در ابتدای کار در انتخاب دامنه مناسب دقت کنیم.

اما با استفاده از این مطلب به‌ راحتی می‌توانید دامنه مناسب خود را انتخاب کنید.

نام مناسب برای یک دامنه کدام است؟

انتخاب دامنه مناسب، اصول و قواعدی دارد که باید آنها را رعایت کرد تا به نتیجه مطلوب برسیم.

اما نگران نباشید، قواعد خیلی دشوار نیستند و به راحتی می‌توان آنها را رعایت کرد.

در واقع با کمی وقت گذاشتن و مطالعه قواعد، می‌توانید به خوبی آنها را درک کرده و به سراغ انتخاب دامنه مناسب بروید.
بعد از خواندن این اصول و قواعد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای انتخاب دامنه مناسب خود تصمیم‌گیری کنید. در انتخاب دامنه مناسب،

لازم است کمی خلاقیت به خرج دهید. در این قسمت به بررسی این اصول و قواعد می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بهتر است برای انتخاب دامنه مناسب، موارد زیر را رعایت کنید.

 • نام دامنه کمتر از ۱۲ حرف: هرچه دامنه کوتاه‌تر و روان‌تر باشد، زودتر به خاطر سپرده می‌شود. نمونه‌ای از دامنه‌های کوتاه و روان، yahoo.com و google.com می‌باشند.
 • نام منطقه: اگر کسب‌وکار شما مربوط به یک منطقه مکانی یا شهر خاصی است، استفاده از نام آن مکان، در اسم دامنه جهت پیدا کردن و به‌ خاطر سپردن سایت شما، برای کاربران سودمند خواهد بود.
 • محافظت و ایجاد برند: جهت محافظت از نام تجاری خود، باید پسوندهای مختلف نام دامنه و همچنین نسخه‌های اشتباه نام دامنه را خریداری کنید. با این‌ کار مانع ثبت نسخه‌های دیگر توسط رقبا می‌شوید و اگر کاربران نام سایت را اشتباه درج کنند، باز هم به سایت شما هدایت خواهند شد.
 • نام دامنه به راحتی به خاطر سپرده شود: بهتر است نام دامنه شما به گونه‌ای باشد که به راحتی به ‌خاطر سپرده شود. نمونه‌ای از دامنه‌هایی که همیشه در خاطر مخاطبین می‌ماند، دامنه‌های google.com ،apple.com و aparat.com می‌باشند.
 • از اعداد و کاراکترهای بی‌مفهوم در انتخاب دامنه مناسب استفاده نکنید: استفاده از اعداد و کاراکترهای اضافه در نام دامنه کار درستی نیست و باعث به اشتباه افتادن مخاطبین می‌شود. نمونه‌هایی از نام دامنه‌هایی که با کاراکتر اضافی نوشته می‌شوند، server4you.com و iran-learn.com هستند که به خاطر سپردن نام دامنه را مشکل‌تر می‌کنند.
 • از کلمات کلیدی در انتخاب دامنه مناسب استفاده کنید: بهتر است کلمات کلیدی مرتبط با وب‌سایت خود را مورد استفاده قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا خیلی سریع‌تر در موتورهای جستجو، جایگاه خود را پیدا کنید و از رقبای خود جلو بزنید. به عنوان مثال، دامنه‌هایی مانند downloadmusic.com و musicirani.com می‌توانند خیلی زودتر از رقبایی که در زمینه موسیقی فعالیت دارند، جایگاه خود را در گوگل پیدا کنند.
 • از پسوندهای رایج در ثبت‌ نام دامنه استفاده کنید: شاید این موضوع برای شما نیز جالب باشد که حدود ۷۰ درصد از کاربران اینترنت، سایت‌ها را با پسوند .COM و IR. در مرورگر خود وارد می‌کنند. پس برای بهتر شناخته شدن سایت خود، بهتر است از همان ابتدا نام دامنه خود را با پسوند‌های رایج مانند .COM و IR. ثبت کنید.
 • در انتخاب دامنه مناسب، آدرس شما باید منحصربه‌فرد باشد: سعی کنید در انتخاب دامنه مناسب از نام منحصربه‌فردی استفاده کنید و اصلاً به فکر کپی‌برداری از دیگر سایت‌ها نباشید. اکثر افراد از برند‌ها و دامنه‌های معتبر و معروف در اینترنت برای دامنه خود استفاده می‌کنند. باید این مسئله را بپذیرید که نام دامنه شما، متعلق به شما است و اعتبار دیگر سایت‌ها متعلق به خود آن سایت‌ها می‌باشد. پس بهتر است از نام تجاری دیگران برای ثبت دامنه خود استفاده نکنید. اگرچه از نظر قانونی‌ کپی‌برداری از نام تجاری دیگران جرم به حساب نمی‌آید، اما به اعتبار شما در آینده لطمه خواهد زد.
 • بهتر است نام دامنه مرتبط با زمینه فعالیت سایت باشد: به‌ عنوان مثال، اگر شما در زمینه موبایل فعالیت می‌کنید، از نام‌هایی که به موبایل مرتبط می‌شوند، استفاده کنید. به عنوان مثال دامنه‌های ketabnak.com ،mobile.ir مربوط به شرکت‌هایی می‌باشند که در‌ زمینه موبایل و کتاب فعالیت می‌کنند. استفاده از نام مرتبط با فعالیت باعث می‌شود تا ربات‌های جستجوی گوگل و افرادی که دامنه را می‌بینند، راحت‌تر بتوانند زمینه فعالیت شما را تشخیص دهند. البته استفاده از این نوع دامنه‌ها باعث جلب اعتماد مشتری و همچنین موتور‌های جستجو می‌شود. انتخاب دامنه مناسب برای سایت، نقش مهمی در موفقیت شما دارد.
 • برای سایت خود دامنه .ir را از همان ابتدا به ثبت برسانید: موارد زیادی پیش‌ آمده که افراد دامنه‌ .Com را دارند و سال‌های طولانی از این دامنه به‌ صورت بین‌المللی استفاده می‌کنند، اما بعد از چند سال به این نتیجه می‌رسند که دامنه .IR سایت خود را نیز به ثبت برسانند. اما متاًسفانه با این مشکل روبه‌رو می‌شوند که این دامنه با پسوند .IR قبلاً ثبت شده است. حال این برند‌ها مجبور هستند با قیمت هنگفتی، دامنه مورد نظر خود را خریداری کنند.
 • هرگز عجله نکنید: در انتخاب دامنه مناسب، عجول نباشید و قبل از ثبت‌ نام دامنه، وقت زیادی را به بررسی نام دامنه اختصاص دهید تا موفق به انتخاب دامنه مناسب شوید. اگر در انتخاب دامنه مناسب عجله کنید، شاید چند سال بعد از انتخاب این دامنه، پشیمان شوید.

پسوند‌های رایج دامنه اینترنتی

 • IR.: برای کشورها و برخی سایت‌های خاص پسوندهایی در نظر گرفته شده است، پسوند IR. مربوط به کشور ایران می‌باشد.
 • Info.: مخفف information است که برای استفاده در سایت‌های اطلاع‌رسانی مناسب می‌باشد.
 • Net.: مخفف network و مناسب برای شرکت‌های اینترنتی و سایت‌های زیرساخت اینترنتی و شبکه می‌باشد.
 • ORG.: مخفف organization است که برای استفاده در سازمان‌های غیر تجاری و سازمان‌های غیرانتفاعی مناسب می‌باشد.
 • BIZ.: مخفف business برای استفاده در سایت‌های شغلی و تجارتی، به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی مناسب می‌باشد.
 • ME.: برای استفاده در وبلاگ‌ها، رزومه یا سایت‌های شخصی مناسب است.

 

منبع: سایت آرمانیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.